10 módnych trendov na jar 2023

28. februára 2023

Možno sa vám zdá, že je ešte príliš skoro premýšľať o jarných módnych trendoch, ale čas neskutočne rýchlo letí a nebolo by dobré keby sme sa nim nechali zaskočiť a neboli by sme pripravené. Nehovoriac o tom, že trošku snívania o šatníku budúcej sezóny je perfektný spôsob, ako sa mentálne naladiť na prichádzajúcu jar😊. Našťastie pre nás je módny priemysel vždy o krok, konkrétne o šesť mesiacov vopred, keďže v septembri 2022 nám na svojich prehliadkových mólach predstavil svoje kolekcie na jar/leto 2023 a predpovedal nám naše šatníky na novú sezónu skôr, ako sme sa nad tým vôbec stihli zamyslieť.

Iste, v bežné pondelkové ráno v kancelárii si neoblečiete šaty s obrovskou aplikáciou antúrie na hrudi alebo nesiahnete po meter širokej kabelke (hoci tá od Louisa Vuittona je nepochybne lákavá) ale prehliadkové móla nie sú ničím iným než inspiráciou a predvádzajú modely, ktoré sa možno nestanú súčasťou vašich šatníkov, no boli by ste naivní, keby ste predpokladali, že tieto trendy výrazne neovplyvnia módnu scénu bez ohľadu na to kde si budete svoje nové kúsky kupovať.

Čo sa teda chystá na jar/leto 2023?

Posadnutosť všetkým fuksiovým v roku 2022 je na ústupe aby uvoľnila miesto pre jemnejšiu pastelovú ružovú, zatiaľ čo čierna a kobaltová modrá majú byť prekvapivými výraznými odtieňmi sezóny. Nízke pásy a priesvitné látky budú pre tých, ktorí hľadajú niečo trochu sexy, zatiaľ čo kvetinové vzory dostanú pútavý, trojrozmerný upgrade.

Tých z vás, ktorí sa už nevedia dočkať jari a leta  určite poteší, že sú tu aj trendy, ktoré sa hodia aj k zimnému šatníku… konkrétnejšie k šatníku na párty. Od večerného oblečenia inšpirovaného riqsué budoárom cez  flitre s vysokým leskom až po lesklé párty kabelky.  

Chcete byť teda trendy? Pozrite si 10 módnych trendov, ktoré budú na jar a leto dominovať našim šatníkom.

PRIEHĽADNÁ RADOSŤ

Priehľadné látky zažívajú skutočný boom už niekoľko sezón, no nikdy nie viac ako na jar/leto 2023. Od navrstvovania šiat, ktoré dodávajú na dramatickosti až po riskantnejšie kúsky odhaľujúce spodnú bielizeň, je to super sexi spôsob vrstvenia a pridávania vrstiev oblečenia.

(Zľava do prava) Erdem, Prada a Victoria Beckham

NÍZKE PÁSY

Je to oficiálne! Obľúbený nízky pás z deväťdesiatych rokov je opäť v móde. Zdá sa, že všetko od džínsov po kostýmy, šortky až po večerné sukne dostalo úpravu smerom dole a naše obľúbené zvýšené pásy si možno na leto 2023 vezmú predĺžený sabatikal. Skombinujte s crop topom a dosiahnete super sexy efekt.

(Zľava do prava)  Givenchy, Stella McCartney & Zimmermann

VYSOKOLESKLÉ FLITRE

Nemusíte nám to hovoriť dvakrát. Vieme, že za normálnych okolnosti sú december a plesové obdobia považované za hlavnú sezónu flitrov ale rok 2023 búra pravidlá a vyhlasuje jar/leto za ideálny čas pre trochu lesku a pôvabu. Rozhodujúce je, že tento trend zdobí jemnejšiu a svetlejšiu paletu farieb ako sú svetloružové, nude a pastelové.

(Zľava do prava): Nensi Dojaka, 16Arlington & Huishan Zhang

KOBALTOVÁ MODRÁ

Fuksiová bola nepochybne farbou roku 2022, ale v prípade trendov na jar / leto 2023  tento odtieň ustupuje keďže stredobodom záujmu sa stáva výrazný modrý odtieň. Už je to nejaký čas, čo bola kobaltová modrá v popredí módnych trendov a jej návrat je vítaný. Použitá na všetko, od šiat po saká, sukne a dokonca aj čižmy, bude múdre skočiť na tento trend skôr, než sa nevyhnutne vrátime opäť k našim neutrálnym šatníkom.

(Zľava do prava) : David Koma, Cecilie Bahnsen a Alexander McQueen

PÁRTY KABELKY

Ak by sa tieto ligotavé vrecúška rozdávali na konci večierkov možno by menej z nás takticky predčasne odišlo 😊

(Zľava do prava)  Paco Rabanne, Fendi & Jil Sander

LETNÁ ČIERNA

Čierna farba je nečakaná farba, ktorá  dominuje jarno-letnej sezóne a bola nepopierateľne opakujúcou sa témou najnovších módnych prehliadok. Samozrejme, farba má svetlejší nádych než je typické, s povrchovými úpravami  ako je háčkovanie a čipka, ktoré dodávajú vzhľadu neočakávanú jemnosť.

(Zľava do prava) Chloé, Dior & Louis Vuitton

MOTÍVY SRDCA

Napriek tomu, že jarná sezóna začína až  koncom marca Valentínske motívy srdiečok dominovali na prehliadkových mólach už  v septembri a boli všade! Od bokov po nohy, hruď až po spodné lemy. Najme na šatách poslúžia tým, ktorí sú ochotní nosiť svoje srdce na dlani (alebo kdekoľvek inde!).

(Zľava do prava) Paul & Joe, Nensi Dojaka & Acne Studios

SILA KVETOV

Budúcu sezónu klasický jarný kvetinový vzor prevalcuje jeho oveľa odvážnejší a divadelnejší trojrozmerný variant. Môže byť na blúzke, alebo na ramenách alebo vám dokonca prekryje celý  váš trup. Iste, ten posledne menovaný motív asi nie je to pravé orechové na bežnú večeru s priateľmi, no tí, ktorí sa neboja experimentovať s módou týmto určite nič nepokazia!

(Zľava do prava) Loewe, Richard Quinn & Roksanda

CUKROVÁ RUŽOVÁ

Zabudnite na fuksiu! Je tu nový odtieň, ktorý treba spoznať. Jemnejší, pastelovejší, ružový odtieň cukrovej vaty preberá hlavnú rolu v nasledujúcej jarnej sezóne. Či už ju nosíte na svojom outfite od hlavy po päty, alebo investujete do nejakých rúžových doplnkov – v marci by ste mali myslieť ružovo.

(Zľava do prava) Victoria Beckham, Acne Studios & Zimmermann

SUNSET OMBRÉ

Na módnych prehliadkach na jar/leto 2023 dominoval veľmi špecifický, romantický farebný trend –  jemné ombré vo farbách západu slnka. A bol to nečakaný hit! Keď sa stretnú odtiene červenej s oranžovými, žltými a bielymi je to perfektný teplý protipól k studeným farbám zimy a to nám dáva veľa optimizmu do novej sezóny. Ak zbadáte kúsok s týmto farebným efektom „západu slnka“ určite si ho kúpte a nebudete ľutovať!

(Zľava do prava)  JW Anderson, GCDS & Zimmermann