Späť do školy – 7 tipov pre rodičov ako sa na to pripraviť

18. augusta 2022

Ani sme sa nenazdali a letné prázdniny už pomaly končia a my sa musíme pripraviť  na to, že  naše deti už čoskoro opäť nastúpia do školských lavíc.. niekto z toho môže mať aj tak trochu paniku 😊 Veď toľko vecí treba pripraviť, nakúpiť.. Zatiaľ čo vaše deti môžu byť nadšené alebo naopak trochu znepokojené tým, že budú mať nových učiteľov, nové predmety, ale aj z toho, že stretnú svojich spolužiakov po dlhšom čase, dni pred opätovným nástupom do školy môžu byť pre vás aj trochu stresujúce. Namiesto toho, aby ste sa vracali do školy bez plánu, zostavili sme 7 tipov, ktoré vám pomôžu udržať si poriadok, vytvoriť rutinu a pomôcť deťom, aby ich návrat do školy prebiehal čo najhladšie.

1. Použite kalendár

Vaše deti budú lepšie pripravené do školy, keď budú môcť vizuálne vidieť, kedy opäť začne. Dobrým nápadom je zavesiť im do izby kalendár a nechať ich odškrtávať dni do začiatku školského roka každý deň inou farbou.

2. Začnite so spánkovou rutinou pred začatím školy

Deti budú potrebovať nejaký čas, aby sa vrátili do školského spánkového režimu.  Aby sa deťom uľahčilo vstávanie skoro ráno, môžete zaviesť školský spánok dva týždne pred začiatkom školy.

3. Spoločné nakupovanie

Vyberte si dátum, kedy pôjdete so svojimi deťmi nakupovať nové pomôcky do školy. Tento dátum by mal byť stanovený s určitým časovým predstihom, aby ste mali z nakupovania príjemný zážitok. Výber vlastných školských pomôcok, oblečenia, ruksaku alebo obedárov zapojí deti do aktivity a môže ich pozitívne naladiť a možno sa budú viac tešiť na návrat do školy a používania všetkých nových vecí. A v našom centre sme si pre vás pripravili akciu kde za nákup v hodnote aspoň 30 € vás odmeníme praktickým darčekom, ktoré vaše dieťa určite poteší. Všetky informácie o tejto akcii, ktorá začína 30. augusta a končí 11. septembra nájdete tu: https://forumpoprad.sk/nakupy-do-skoly-sa-u-nas-oplatia/

4. Spoznajte neznáme prostredie

Ak sa vaše deti obávajú toho, že začnú chodiť do novej školy, alebo budú v novej triede, alebo ich bude učiť nový učiteľ, opýtajte sa školy, či sa môžete prísť do triedy resp. školy pozrieť vopred. Aj keď v tejto dobe už skoro každá škola robí deň otvorených dverí, kde si môžete spolu s deťmi pozrieť všetko čo vás zaujíma. Prehliadka pomôže deťom lepšie sa zoznámiť s novým prostredím. Je tiež dobré sa s nimi porozprávať o všetkých pozitívnych aspektoch školy, ako je ich obľúbený predmet a aktivity, ktoré v škole obľubujú.

5. Nájdite si „kamaráta do školy“

Ak vaše dieťa chodí do školy pešo alebo autobusom a v okolí sú iné deti, ktoré chodia do tej istej školy, porozprávajte sa s ich rodičmi a opýtajte sa ich, či môžu deti chodiť do školy spolu. Deti si tak cestou do školy užijú viac zábavy a môžu sa podeliť o svoje starosti a navzájom si pomáhať.

6. Hovorte o domácich úlohách

Deti, ktoré správne rozumejú témam v škole, sa v škole viac zabávajú. Zvyčajne sú kvalitne spravené domáce úlohy kľúčom k pochopeniu tém a dosiahnutiu dobrých známok. Preskúmajte prostredie, v ktorom si vaše dieťa robí domáce úlohy: Je dosť tiché? Je tam dosť miesta? Okrem prostredia je dôležité myslieť aj na aktivity a používanie internetu či televízie.

7. Zaoberajte sa očakávaniami

Staršie deti už majú stanovené ciele, ktoré chcú v škole naplniť. Preto je užitočné opýtať sa ich, čo očakávajú od návratu do školy. Môže vám pomôcť prečítať im príbeh o deťoch, ktoré chodia do školy, aby ste otvorili konverzáciu a uľahčili deťom rozprávanie o svojich pocitoch. Je tiež dôležité sa detí aktívne pýtať či nemajú nejaké otázky alebo si nie sú niečím istí. Vysvetlite im, že aj ostatné deti budú v prvý deň školy trošku nervózne, ale učitelia im pomôžu tejto nervozity sa zbaviť a cítiť sa pohodlnejšie.