NÁŠ SPRIEVODCA NAKUPOVANÍM VIANOČNÝCH DARČEKOV

15. novembra 2022

Čo sa týka vianočných nákupov, byť pripravený je polovica víťazstva. A to často znamená pustiť sa do tejto činnosti s predstihom. Naše motto znie: začnite s prípravou v auguste (to ste už prešvihli, ale ešte stále máte viac ako mesiac čas), aby ste si v decembri mohli oddýchnuť. Koniec koncov, aj bez nakupovania darčekov budete mať tých povinností  v decembri viac než dosť, okrem pečenia koláčov alebo zdobenia vianočného stromčeka.

Začať s vianočnými nákupmi v predstihu – presnejšie s nakupovaním vianočných darčekov ma širokú škálu plusov. Po prvé, ušetríte peniaze. Po druhé, vyhnete sa veľkému stresu a panike na poslednú chvíľu. Či už sa trápite s výberom tých najlepších darčekov pre vašu babku, nakupujete pre deti alebo máte obmedzený rozpočet, náš sprievodca vám pomôže so všetkým. Čítajte ďalej, a sme si istí, že sa dozviete  tie najlepšie tipy na najefektívnejšie, najúspešnejšie a bezstresové vianočné nákupy vôbec.

Ako si usporiadať vianočný nákupný zoznam

Skvelé plánovanie vždy začína zoznamom. Čo by však mal obsahovať váš vianočný nákupný zoznam? A kto by na ňom mal byť? Ako by ste si mali naplánovať rozpočet a zabezpečiť, aby vás december nezastihol s prázdnymi vreckami? Tu je jednoduchý strategicky plán nákupov v 3 jednoduchých krokoch.

Krok 1: Vytvorte si vianočný nákupný zoznam! Začnite ho vypĺňať a napíšte si mená ľudí, ktorým musíte darček kúpiť a ľudí, ktorým by ste chceli niečo kúpiť, ale nie je to povinné. Týmto spôsobom sa môžete neskôr rozhodnúť, či vám váš rozpočet umožňuje nakupovať ďalšie darčeky. Prípadne, ak chcete mať všetko vo svojom telefóne, použite aplikácie ako Santa’s Bag, ktoré vám umožnia sledovať všetky vaše vianočné výdavky.

Krok 2: Napíšte, aký darček by ste chceli kúpiť pre každého člena rodiny alebo priateľa a približnú cenu vášho budúceho nákupu. Vyhnete sa tak neskorším nepríjemným prekvapeniam. Sestra snívala o funky náhrdelníku s ružovými drahokamami? Pridajte ho do zoznamu! Máte v pláne najlepšiu grilovaciu súpravu pre otca? Napíšte to. Viac investujte do prioritných ľudí na začiatku vášho zoznamu.

Krok 3: Urobte si prieskum trhu! Porovnajte ceny produktov v rôznych obchodoch a až potom nakupujte.

Ako rozumne nakupovať vianočné darčeky pre deti

Štatistika hovorí, že priemerná americká rodina minie každé Vianoce na darčeky takmer 1 000 dolárov – a predpovede na Vianoce 2022 sú ešte vyššie. Koľko minie priemerná slovenská rodina známe nie je, faktom je, že veľká časť tohto rozpočtu ide na darčeky pre deti  z ktorých niektoré skončia v tom lepšom prípade na spodku zásuvky v horšom prípade na skládke. S nárastom ekologického povedomia za udržateľnosť vo všetkých oblastiach od pomalej módy po iný tovar je zbytočné plytvanie určite jednou z vecí, ktorej sa chcete vyhnúť.

Ako iste už viete nákupy pre vaše ratolesti na Vianoce môžu byť naozaj stresujúce. To je dôvod, prečo, opäť raz, tajomstvo spočíva v zostavení zoznamu – a jeho dvojitej kontrole! Veď keď to funguje Ježiškovi, malo by to fungovať aj vám.

POUŽITE PRAVIDLO MAGICKEJ ŠTVORKY

Niekto tomu hovorí „minimalistický“, niekto „základný“ ale pravdou je, že pravidlo magickej štvorky robí zázraky. Zabraňuje chamtivosti, zabraňuje neporiadku vo vašej domácnosti a kladie rozumné očakávania. Cieľom je v podstate kúpiť celkom 4 darčeky – teda jeden darček pre každú z nasledujúcich kategórií: Chcem, Potreba, Nosiť a Čítať. Vysvetlite to svojim deťom ešte pred Vianocami  takto budú vedieť koľko darčekov môžu očakávať, ale nebudú vedieť čo môžu očakávať, čo im však neuberá na momente prekvapenia.

Niečo, čo chcú – Obľúbené sú hračky, spoločenské hry aj domáce zvieratá. Povedzte deťom nech napíšu list Ježiškovi a vy sa tak dozviete aký je ich vysnívaný darček. Toto je jediná kategória kde si deti vyberajú vianočný darček samé. Je to ich hlavný darček alebo „veľký darček“ a zaberá najväčšiu časť rozpočtu – pokiaľ váš drobec nechce niečo skutočne lacné, v takom prípade je šťastie na vašej strane. Hračky a spoločenské hry kúpite napr. v predajni Dráčik, Albi Pepco.

Niečo, čo POTREBUJÚ – Od školských pomôcok až po veci, ktoré potrebujú na mimoškolské aktivity alebo koníčky, v tejto kategórii určite nájdete množstvo nápadov. Školské potreby kúpite v predajni Daffer, Albi, Fax Copy alebo Pepco.

Niečo na čítanie – Knihy, komiksy a časopisy. Veľký výber kníh nájdete v kníhkupectve Martinus.

Niečo na nosenie – Oblečenie, obuv a doplnky. Ponožky a spodná bielizeň sú vhodnejšie ako darček na Mikuláša, zatiaľ čo hodnotnejšie predmety (napríklad nové tenisky, o ktorých váš piatak sníva) patria do tejto kategórie. Veľký výber detského oblečenia a obuvi nájdete napríklad v predajni H&M, Lindex, C&A, Office Shoes, Baťa, CCC, Reserved, John Garfield, New Yorker, a mnoho ďalších.

NIEČO NAVYŠE

Ak si môžete dovoliť niečo navyše, tu sú 3 ďalšie tipy, ktoré by deti uvítali:

• Niečo na PREZLIEKANIE: kostýmy, pokladne, hudobné nástroje, mikrofón, detská kuchynka s jedlom,  stany.

• Niečo na ZDIEĽANIE: domčeky pre bábiky, hračky do bazéna, spoločenské hry a domáce zvieratá (alebo akékoľvek predmety, ktoré môžu zdieľať so súrodencom alebo priateľom).

• AKTIVITY: výlet s rodinou, lístky do kina alebo športový zápas.

Nezabudnite na Mikuláša! Vyberte si menšie hračky ako napr. sliz, pastelky, vlasové doplnky a podobne, ktorými zaplníte Mikulášske pančuchy.

Tipy na vianočné darčeky , ktoré vám šetria peniaze

1. Kombinovaný darček

Neviete, čo kúpiť svojim trom neteriam? Už len z premýšľania o nákladoch vás môže rozbolieť hlava. Riešenie: rozhodnite sa pre kombinovaný, väčší darček. Napríklad: domček pre bábiky alebo videohry a spoločenské a stolové hry sú skvelými príkladmi spoločných darčekov, z ktorých sa môžu deti tešiť spoločne.

Podobným spôsobom môžete nakupovať aj pre dospelých. Napríklad darujte páru posteľnú súpravu alebo iné predmety do domácnosti namiesto toho, aby ste sa rozhodli pre dva samostatné darčeky. Prípadne sa môžete rozhodnúť pre darčekové poukážky alebo abonentku do divadla.

2. Vyberte si tému

Vybrať si tému na všetky vianočné nákupy (alebo aspoň na väčšinu) je skvelý spôsob, ako ušetriť peniaze. Po prvé, ušetríte čas a ako všetci vieme, čas sú peniaze. Taktiež miniete menej za benzín a impulzívne nákupy keďže navštívite len jeden obchod.

Môžete sa rozhodnúť vynechať prioritných ľudí z témy a zahrnúť do nej len svojich priateľov alebo kolegov. To vám umožní minúť viac na vašich blízkych rodinných príslušníkov alebo len ušetriť peniaze vo všeobecnosti. Navyše sa zbavíte problému s vymýšľaním nových darčekov pre každého.

3. Predveďte svoju šikovnosť

Vytvorte ručne robené darčeky ! Vianočný zoznam každého obsahuje pár ľudí, ktorí by radi dostali niečo prispôsobené im na mieru alebo vytvorené vašimi vlastnými rukami. Či už je to babička, ktorá zbiera keramické misky, vaša cool hippie teta, ktorá miluje ručne vyrábané šperky, alebo vaša sesternica, ktorá by rada zladila novú šatku s jej kancelárskym outfitom, nájdite tých ľudí a vyrobte im niečo zmysluplné namiesto nakupovania nových vecí. Zapojte do procesu aj deti!

4. Upečte to!

Sú vaše pekárske schopnosti hodné súťaže Pečie cele Slovensko? Všetci ospevujú vaše medovníky? Potom viete, čo máte robiť. Od perníkov až po koláče, existuje množstvo pochúťok, ktoré vaša rodina, priatelia a kolegovia radi dostanú.

5. Ponúknite svoje služby

Jeden z najlepších darčekov, ktoré môžete dať napríklad čerstvým rodičom nestojí vôbec žiadne peniaze – jednoducho im darujte bezplatné stráženie detí v spojení s ručne vyrobeným kupónom na stráženie detí, ktorý môžu použiť kedykoľvek budú chcieť. Ste zručná v štrikovaní, háčkovaní, alebo viete robiť gélové nechty? Ponúknite svoje služby bezplatné.

6. Povedzte „Sýýýýýr“!

Jedna fotka častokrát povie viac ako tisíc slov. Či už sa rozhodnete zarámovať rodinný obrázok pre vašu babku alebo darovať špeciálnu fotografiu predstavujúcu vzácnu spomienku vášmu priateľovi zo strednej školy, darovanie fotiek svojim blízkym je veľmi lacný spôsob, ako ukázať, že vám na nich záleží.

7. Darujte dedičstvo

Čakali ste na ten správny moment, kedy obdarovať svojho potomka sentimentálnym šperkom, ktorý patril vašej babičke? Či už je to perlový náramok alebo zásnubný prsteň, Vianoce 2022 sú na to ideálny čas – najmä ak sa snažíte udržať vaše výdavky pod kontrolou.