Oáza pre gurmánov

17. mája 2021

30 rokov na trhu a v súčasnosti jedno z najúspešnejších vinárstiev na Slovensku s množstvom domácich aj medzinárodných ocenení. Taká je bilancia vinárstva Matyšák, ktorému dal jeho zakladateľ Peter Matyšák nezameniteľnú tvár. Teraz vinárstvo so svojím novým konceptom Matyšák shop prichádza už aj pod Tatry do OC Forum. 

Cesta k skvelému vínu nie je vždy jednoduchá, no Peter Matyšák svojou prirodzenou živelnosťou dosiahol to, čo sa podarí len málokomu. Vždy veril, že aj našom malom Slovensku, môžeme robiť víno, ktoré dosahuje svetové úspechy. 

Svoje rodinné vinárstvo založil Peter Matyšák v roku 1991 a od začiatku chápal, že iba poctivou, svedomitou a trpezlivou prácou môže vybudovať značku, ktorá ho prežije. 

Kvalita zo slovenských vinohradov

Peter Matyšák počas rokov nadviazal spoluprácu s viacerými šikovnými pestovateľmi, z ktorých sa neskôr stali jeho dvorní vinohradníci a dodávatelia, ba i priatelia. Výhodou je, že takto môžu spracovávať hrozno z viacerých vinohradníckych oblastí, čo sa prejavuje aj v rôznorodosti vín a môžu sa sústrediť výlučne na výrobu vína. Vo vinárstve si veľmi zakladajú na dobrých vzťahoch s pestovateľmi. Každý́ rok od nich vinárstvo odoberie celú úrodu a na oplátku pestovatelia riešia obnovu vinohradov a výber vhodných odrôd na základe ich požiadaviek. Na slovenské hrozno jednoducho nedajú dopustiť.

Chutí aj samotným Francúzom

Poctou pre vinárstvo Matyšák ale i pre slovenské vinohradníctvo boli nedávne medaile z azda najrešpektovanejšej svetovej súťaže v Paríži Vinalies Internationales, kde získal pre Slovensko ich sekt historické zlato. Za zmienku stojí aj nevídaný úspech zo špecializovanej francúzskej súťaže Chardonnay du Monde, kde Chardonnay z línie Prestige gold bolo vyhlásené za ôsme najlepšie na svete. Nezabúdame však ani na slovenské ocenenia – v národnom salóne vín SR patrí každoročne medzi rekordérov. 

Úspech sa nerodil ľahko, ale roky skúseností, skvelý tím pod vedením hlavného enológa a výrobného riaditeľa Jara Žáka a vytrvalá poctivá práca sa ukazujú ako kľúčové. 

Pestrá ponuka a nový koncept Matyšák shop

Vinárstvo už dlhodobo spracováva okolo tridsať odrôd, z ktorých robí tiché aj šumivé vína. Okrem toho sú v portfóliu vinárstva aj špeciality ako brandy, víno portského typu či 100%tná hroznová šťava. Gro produkcie sa snaží predať prostredníctvom siete vlastných predajní. Tých je dnes už okolo dvadsať na celom území Slovenska a postupne sa aj tie staršie transformujú na koncept moderných bottle shopov pod názvom „Matyšák shop“. V ponuke tak nájdete okrem Matyšákovej produkcie aj kvalitné svetové destiláty či rôzne delikatesy.

Našim novým konceptom a rozšírenou ponukou sa snažíme prilákať nielen vinárov, ktorí si radi doprajú aj niečo lepšie ako bežne nájdu v supermarketoch, ale aj fajnšmekrov, ktorí radi objavujú nové chute rôznych destilátov„, vysvetľuje šéf maloobchodu Patrik Ernst. „Chceme jednoducho zákazníkovi ponúknuť komplexný servis pokiaľ sa jedná o výber kvalitných alko nápojov a pochutín na príjemný večer„, dodáva Ernst.

Systém vlastných predajní má zmysel iba vtedy, keď sa podarí osloviť naozaj široké spektrum zákazníkov. Vo vinárstve Matyšák to zvládli a dnes ponúkajú najširší sortiment produktov zo všetkých našich vinárstiev.