PEACH FUZZ – Farba roka 2024

4. januára 2024

Firma Pantone oznámila farbu roka, ktorou sa stala farba Peach Fuzz a ktorá symbolizuje  ľudský súcit a spojenie.  

Každý rok sa farba roka vyberá po takmer ročnom výskume a predpovedaní trendov, počas ktorých firma Pantone analyzuje kľúčové farby, ktoré sa pravidelne vyskytujú vo svete umenia, módy a dizajnu, aby vybrala jeden odtieň, ktorý nielen vystihuje súčasné trendy, ale aj udáva tón pre nasledujúci rok. Farba Peach Fuzz, ktorú firma Pantone opísala ako „poetickú a romantickú“, má „vintage atmosféru“ a bola vybraná vďaka tomu, že odráža minulosť a zároveň evokuje súčasnú atmosféru.

Uprostred globálnych konfliktov a nekonečných zdrojov stresu je farbou roka Pantone pre rok 2024 PANTONE 13-1023 Peach Fuzz, a je to jemný broskyňový odtieň, ktorý slúži ako pripomienka, aby sme spomalili a starali sa o seba a jeden o druhého. Názov romantickej farby odráža hmatovú zmyselnosť spojenú s odtieňom zamatovej broskyne, mäkkého peria marabu a hladkosť vintage saténov a hodvábov, to je totiž to čo  vám príde na myseľ pri pomyslení na kombináciu ružovej a oranžovej.

Ako uviedla Leatrice Eiseman, výkonná riaditeľka Inštitútu farieb Pantone, je Peach Fuzz vhodnou farbou pre moment, v ktorom žijeme, je odrazom základných ľudských potrieb a túžob, ktoré mnohí môžu cítiť uprostred náročných časov.  „Žijeme v tejto dobe nepokojov v mnohých aspektoch našich životov a v dôsledku toho naša potreba starostlivosti, empatie a súcitu stále silnie, keď si predstavujeme pokojnejšiu budúcnosť.“ Eiseman poukazuje na to, že jemný odtieň symbolizuje ľudskú skúsenosť s dôrazom na dôležitosť zdravia a wellness pre myseľ, telo a dušu. Podla jej slov nam táto farba pripomína, že dôležitou súčasťou dobrého a plnohodnotného života je mať dobré zdravie, vytrvalosť a silu si to užiť. „Vo svete, ktorý často kladie dôraz na produktivitu a vonkajšie úspechy, je dôležité, aby sme si uvedomili potrebu podporovať naše vnútro a nájsť chvíle oddychu, kreativity a ľudského spojenia“ uviedla.